Ünnepség és díszpolgár avatás 2016. augusztus 20-án, Szent István ünnepén

2016. augusztus 20-án, Szentendrén, a Városháza dísztermében rendezett városi ünnepség keretében adták át az idei év kitüntetéseit. Prof. Dr. Fodor Pál turkológus, a Szigetvár-turbéki kutatások egyik mozgatórugója is a díjazottak között volt.

2016. augusztus 20-án, Szentendrén, a Városháza dísztermében rendezett városi ünnepség keretében adták át az idei év kitüntetéseit. Prof. Dr. Fodor Pál turkológus, a Szigetvár-turbéki kutatások egyik mozgatórugója is a díjazottak között volt.

Szentendre Város Díszpolgára címet nyert el Prof. Dr. Fodor Pál turkológus, a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának főigazgatója, a Történettudományi Intézet igazgatója, aki mozgatórugója a Szigetvár-turbéki kutatásoknak, ahol világraszóló felfedezéseket tettek tavaly decemberben. A Zrínyi-Szulejmán Kutatócsoport egyik vezetőjeként megtalálták Szulejmán szultán türbéjét, dzsámiját, illetve egy derviskolostor maradványait. A professzor idén magas rangú állami elismerést is kapott: a Pesti Vigadóban megrendezett állami ünnepségen a Magyar Érdemrend középkeresztje kitüntetést vehette át.

Dr. Hóvári János, a Zrínyi Miklós – Szigetvár 1566 Emlékév Emlékbizottság elnöke, a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit kft. főigazgatója mondott ünnepi beszédet, aki nemcsak Szent István királyunk megőrzendő örökségét emelte ki, hanem a helyi szellemi értékeket is: “Szentendre olyan örökséget hordoz, amely alapvető a magyar kultúra történetében. Ferenczy Károly, Barcsay Jenő, Czóbel Béla vagy a nemrégiben elhunyt Deim Pál munkássága – hogy csak néhány nevet említsek – arra kötelez bennünket, hogy a magyar szellemet, és benne persze az egyetemességet, nagyon tisztelnünk kell. Ha ezt tesszük, s ezt még környezetünktől is elvárjuk, méltóak leszünk Szent István szellemiségéhez. S ha a nagy király nálunk támad fel, azt mondhatjuk: „Felség, az ország egy része ugyan elveszett, de a magyar keresztény európai szellemiséget őrizzük! Lélekben erősek vagyunk, s a régi katedrálisok építőmestereinek szorgalmával és kitartásával építjük világunkat tovább, itt Szentendrén, valamint mindenhol másutt is, ahol csak megfordulunk!” (A teljes beszéd itt olvasható.)

Az ünnepi műsorban közreműködött Sasvári Borbála és Sasvári Bertalan népzenészek, Trombitás Titánia és Kerényi Tamás táncművészek, Szigethy Ildikó pedig egy kenyérről szóló ízes népmesével gazdagította a közönséget.