Állandó kiállítás

A II. világháború után államosított vár turisztikai célú hasznosítása az 1950-es évek második felében kezdődött el, ennek keretében Erdei Ferenc tervei alapján műemléki helyreállítást végeztek. Évtizedekkel ezelőtt megszűnt azonban a várban egykor működő múzeum, így a Szigetvár – Eger – Mohács tengely ikonikus emlékhelyei közül a baranyai kisváros hiányosságokat mutatott. E helyzet megváltoztatására is irányult a „Civitas Invicta – A leghősiesebb város” elnevezésű európai uniós projekt, amelynek keretében a várban lévő Andrássy-kastély földszinti termeiben és a vele egybeépült Szulejmán szultán dzsámiban 2015 szeptemberében új, állandó muzeális kiállítást nyitottak meg.

01

A kiállítás központjában a várat 1566 nyarán hősiesen védő Zrínyi Miklós és az ostrom kapott helyet. A látványos kiállítás bemutatja a vár és a város történelmét, a török-magyar háborúk korát, a Zrínyi-családot, a szigetvári vár történetét, az ostrom előkészületeit és az ahhoz vezető utat, átfogó képet nyújt a török hódoltság koráról, valamint az iszlám hitről és török világról szóló szobával is rendelkezik.

08

A modern stílusú, európai színvonalú, interaktív elemekkel tarkított gyűjtemény látványos és érdekes módon mutatja be elsősorban a törökkori Szigetvárt. A kiállításon láthatunk restaurált régészeti leleteket és közgyűjteményből származó műkincseket is. Ezek közül kiemelkednek a díszfegyverek. A központi kiállítótérben egy interaktív, audiovizuális csatatér dioráma is látható, mely jól szemlélteti a korabeli várvédelmet. Tanulmányozhatjuk a palánkerődítés szerkezetét és a korabeli haditechnikát. A termekben elhelyezett monitorokon képsorok és kisfilmek viszik közelebb a látogatót a megelevenedő múlthoz.

dsc_6564-copy

Az új kiállítás méltó módon mutatja be Szigetvár hadtörténeti jelentőségét és az ostromot. A digitális technológia segítségével a látogatók egy igazán korszerű és interaktív múzeumot tekinthetnek meg. Az újonnan épült, modern fogadóépület egyedi élményeket nyújt az idelátogatóknak. A múzeum épületébe részben „visszakerült” a restaurálás alatt lévő értékes régészeti gyűjtemény, így nem csak a városba érkező turisták, de a szigetváriak is örömmel és érdeklődéssel fogadták az újdonságokat. A beruházás jelentős részét képezi az interaktív viselet és fegyvertár, amely az „Élő Vár” elképzelésen túl a városi kulturális rendezvények céljait is szolgálja. A kiállítás anyagai között képekkel gazdagon illusztrált tablók, kiegészítő információkat nyújtó tabletek, háromnyelvű kvízt és helytörténeti anyagokat tartalmazó konzolok, fegyvereket, korabeli használati tárgyakat tartalmazó vitrinek, illetve multimédiás eszközökön futó, az ifjúság körében is népszerű animációs filmek találhatóak.

06