Zrínyi Miklós-különszám – A Zrínyiek öröksége a XXI. század elején

Zrínyi Miklós-különszám

 A Zrínyiek öröksége a XXI. század elején

Megjelent a Magyar Napló irodalmi folyóirat Zrínyi Miklós-különszáma a „Zrínyi Miklós – Szigetvár 1566” Emlékév támogatásával, az emlékév égisze alatt, a Magyar Napló Kiadó gondozásában.

Magyar Napló szeptemberi különszám boritó b1

Tartalom melléklethez

A 60 oldalas, metszetekkel és fotókkal ékített ünnepi különszámot neves történészek és írók anyagaiból állították össze a szerkesztők, valamint a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. és a Magyar Napló irodalmi folyóirat által januárban meghirdetett szépirodalmi pályázat díjnyertes alkotásait is közzéteszik. A különszámban a most megjelent, új kiadású Szigeti veszedelemből is olvashatók részletek a Kossuth-díjas Somogyi Győző míves rajzaival illusztrálva. Zrínyi Miklós szövegét Orlovszky Géza, a jeles Zrínyi-kutató rendezte sajtó alá.

Dr. Hóvári János, a „Zrínyi Miklós – Szigetvár 1566” Emlékév Emlékbizottsága elnöke ezekkel a sorokkal ajánlotta az olvasók figyelmébe a Szigeti veszedelem című kötetet: „2016-ban Zrínyi Miklós és bajtársai 450 évvel ezelőtti hősi halálára emlékezünk. Arra a bátor kiállásra, amely máig ható példa nemzetünknek. Nemcsak azért van ez így, mert Szigetvár védői 1566-ban hős katonák voltak, hanem azért is, mert a remek költő dédunokának az 1651-ben megjelent Szigeti veszedelem című eposza olyan mű, amely máig meghatározó tartóoszlopa a magyar nemzeti tudatnak, és annak kell maradnia a jövőben is. (…) Ajánlom ezt a könyvet azoknak a családoknak, akiknek emlékvilágában még jelen van a hősies katonahalál, s azoknak, akik tudják, hogy a magyar nemzet olyan lelki képződmény, amelynek hősei, politikusai, költői és képzőművészei egyaránt vannak, s egységes egészet alkotnak. Így volt ez a múltban, és így kell lennie a jelenben és a jövőben is. Erről győz meg ben­nünket a Zrínyiek öröksége.”

A különszám azokra a fontos, nemzettudat-formáló kérdésekre is választ keres, hogy vissza tudjuk-e helyezni a Zrínyieket a magyar és horvát nemzeti, történelmi, irodalmi és művészeti hagyományokban XXI. századi módon, közép-európai kisugárzásokkal. Az emlékév egyik kiemelt célja ez, erre tesz kísérletet.

 

Mirtse Zsuzsa