Megnyílt Somogyi Győző kiállítása

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere nyitotta meg Somogyi Győző Kossuth-díjas képzőművész kiállítását szeptember 6-án, a szigetvári Dzsámiban. A Szigeti veszedelem Somogyi Győző rajzain keresztül kel életre dr. Orlovszky Géza, az ELTE BTK Régi Magyar Irodalom Tanszékének tanszékvezetője szövegváltozatát illusztrálva.

DSC_6788 (Copy)

Balog Zoltán a kiállításmegnyitón elmondta: fontos szembenézni a nemzeti múltunkkal, a szigetvári hősök helytállása csomósodási pont, amelyben sok minden összesűrűsödik, ezekért pedig érdemes élni. „Érdemes élni azok miatt, akik ránk bízattak és ami ránk bízatott, ami nemcsak a jövő, hanem a múlt és a jelen is, a haza, az otthon, a család, a népünk” – fogalmazott a miniszter.

Újra és újra felmerül a kérdés – folytatta –, hogyan lehet a mienk a szigetváriak hősiessége, miként részesülhetünk belőle. Az igazi kérdés azonban az, hogyan válhatunk mi Zrínyi Miklós életének, hősiességének részévé. Erre sokféle eszköz van, de a „királyi út” mégiscsak a kultúra, a művészet. A mostani szövegváltozat közérthető, a képek pedig nemcsak közel hozzák hozzánk a múltat, hanem oda is visznek minket.

DSC_6710 (Copy)

Somogyi Győző vonalai hitelesek – mutatott rá a miniszter –, hiszen gyermekkora óta katonákat, lovakat rajzol, minden zsinórnak, gombnak tudja a jelentését – nála hitelesebben senki sem tudta volna illusztrálni a most megjelent kötetet.

Somogyi Győző a kiállításmegnyitón elmondta: „a hazáért élet-halál harcot vívni és a vitéz ellenfelet megbecsülni – e kettő együtt megfért Zrínyi lelkületében. Ezt szerettem volna visszaadni ezekben a rajzokban” – hangsúlyozta.

DSC_6766 (Copy)

A megnyitó utáni kötetbemutatón a művész kifejtette: a hősies élet áldozatát ragadta meg Zrínyiben és a katonáiban. „Zrínyi, a költő megalapozza a hősi halált: az égben kezdődik, a pokolban folytatódik, és valójában a jóságos teremtő Isten és az angyali seregek, valamint az ördög és a pokol erői csapnak össze egymással. Végül elpusztulnak ugyan, de megdicsőülnek – ez a transzcendentális keret, amelyben a mai történelmet is szeretem látni. Ma is ugyanolyan élet-halál harcot vív a nemzet, mint Zrínyiék korában, csak más eszközökkel” – magyarázta Somogyi Győző.

A művész elmondta, hogy a kötet tízéves munka eredménye, a rajzok tussal készültek, apró kis pöttyökből álltak össze, és sok kutatás áll mögöttük. A fegyverek részletei, a hadviselet mind hiteles, hiszen a művész a Salföldi Kopjásokkal török kori hagyományőrzést művel.