A turbéki ásatásról – Dr. Pap Norbert előadása

A Zrínyi Napok negyedik napján tartott előadást Dr. Pap Norbert, a Szulejmán kutatócsoport vezetője. Az előadást Dr. Hóvári János, az emlékbizottság elnöke nyitotta meg: „Ez a program arról szólt, hogy megtalálják Szulejmán szultán türbéjének a helyét, amit a zsibóti szőlőhegyen fedeztek fel.”

dsc_8391-copy

Hogyan is kezdődött, milyen eredményeket tudunk felmutatni, merre haladunk, mi is ennek a jelentősége, és miért fontos ez Szigetvárnak, illetve a magyar-török kapcsolatoknak? Dr. Hóvári Jánossal és az akkori polgármesterrel 2010 őszén arról beszélgettünk, hogy Szigetvár olyan értékkel rendelkezik, amelyeket méltó állapotba kell állítani” – kezdte meg beszédét Dr. Pap Norbert. Ráadásul már 1903 óta foglalkoztatja a kutatókat, hogy hol volt az a mauzóleum, az a türbe, amelyet arra a helyre építettek, ahol Szulejmán szultán meghalt, és ahol a legendák szerint a belső szerveit eltemették, és arra építették rá a márvány síremléket – mondta.

„Ennek a felfedezésnek olyan súlya lesz, ami népszerűvé teheti ezt a várost, ez volt a kiindulópont” – folytatta, majd kitért arra, hogy a városban azóta sok változás történt: a várban már két kiállítás is megvalósult, tehát ennek a hat évvel ezelőtti gondolatnak már vannak virágai. „2012 őszén Dr. Hóvári János, az akkori ankarai nagykövet sokat tett azért, hogy itt a helyzet javuljon, a türbekutatás kezdő momentuma is ekkor született meg” – ismertette a kezdeti lépéseket.

dsc_8430-copy

Két lehetséges hely adódott, ahol a kutatás kezdődhetett volna: a Török–Magyar Barátság Park helyszínén és a turbéki katolikus templomban. Ez a két helyszín annyira erősen élt az emberek és a kutatók emlékezetében, hogy fel sem merült egy harmadik eshetőség. De volt még egy lehetséges helyszín: a szőlőhegy, amit eddig feltáratlanul hagytak. A terület kiterjedését bejárással, repülőgéppel, drónokkal vizsgálta meg a kutatócsoport, lézeres szkennelést is alkalmaztak, amivel egy nagyjából négyhektáros területre korlátozódott a kutatás. Ezután pedig geofizikai vizsgálattal találták meg a föld alatt a falmaradványokat. Azt már tudták a kutatók, hogy a türbe mellett volt egy dzsámi, egy dervis kolostor, ismert volt ezek szerkezete, és tudták, hogy délkeletre voltak tájolva, 2014 karácsonyán pedig ezt a geofizikai vizsgálat is igazolta. „Tavaly októberben kezdtük meg a Mekka irányába tájolt épület feltárását, de nem tudtuk, hogy a dzsámiról vagy a türbéről van-e szó. Utólag derült ki, hogy jó helyen járunk és megtaláltuk a türbét, amit decemberben be is jelentettünk” – mondta Dr. Pap Norbert. Azóta a kutatás még ennél is tovább haladt és sikerült kiásni a türbe melletti dzsámit, illetve a dervis kolostor egy részét is. Egy kis város rajzolódott ki – nem csupán egy épületcsoport –, ahova zarándokok jártak az oszmán korban, így ez a munka még folytatódni fog, hiszen a forrásokat 2018-ig biztosítják – fogalmazott a kutatás vezetője.