Egy nemzet gyásza nem csak leverő: Temetések és/vagy újratemetések a nemzeti emlékezetben

A nyíregyházi Móricz Zsigmond Kulturális Egyesület és a Vay Ádám Muzeális Gyűjtemény kétnapos művelődés- és irodalomtörténeti konferenciát szervez Vaján, 2016. november 11–12-én. Az esemény aktualitását az adja, hogy idén novemberében emlékezünk meg az egykori kurucgenerális, Vay Ádám újratemetésének 110. évfordulójáról.

meghivo_program_nemzet-gyasza-page-001

Vay Ádám a fejedelmet követve emigrációban töltötte élete utolsó időszakát: hamvait 1906-ban, II. Rákóczi Ferenc újratemetésével közel egy időben hozatták haza. Az egykori kuruc vezér ekkor kapta meg a számára kijáró végtisztességet. A Szabolcs–Szatmár–Bereg megyei Vaján, a család ősi fészkében helyezték örök nyugalomra. Az utókornak a nagyhírű família iránt érzett tiszteletét mutatja, hogy egykori kastélyuk 1967 óta múzeumként funkcionál.

Az évforduló kapcsán megrendezendő konferencia a magyar nemzeti emlékezet híres temetéseit és/vagy újratemetéseit kívánja megidézni. Az előadók – köszönhetően a szervezők munkájának – az izgalmas téma keretein belül ebben a két napban végigkalauzolják a hallgatóságot az Árpád-házi királyoktól a 20. század végéig. Az előadások történelmi, művelődéstörténeti, irodalomtörténeti és kultúrantropológiai szempontokat is vizsgálnak, hiszen a temetés és a gyász az emberiség egyik legintimebb kérdésköre, mely megjelenik a képzőművészetben, az irodalomban és a zenében is. Az előadások arra a kérdésre keresik a választ, a temetési szertartások – avagy Petőfi esetében annak hiánya – hogyan járultak hozzá a személyt övező kultuszhoz.

A konferencián az ország legjelentősebb kutatócentrumai mellett a határon túli magyar műhelyek vesznek részt. Az előadók között az ország legjelentősebb irodalomtudósai mellett fiatal és tehetséges kutatók is megszólalnak.

Hallhatunk többek közt Hóvári Jánostól a szigetvári hős Zrínyi és ellenfele, Szulejmán szultán temetéséről, Kustár Ágnestől Janus Pannonius földi maradványainak beazonosításáról, Bene Sándortól a Zrínyiek temetéseiről, Réti Zsófiától Nagy Imre újratemetéséről. Szentmártoni Szabó Géza Balassi Bálint, Jankovics József Báthory Gábor, Margócsy István Petőfi Sándor, Hermann Róbert Batthyány Lajos, Tverdota György József Attila újratemetését tárgyalja majd. Mercs István a nekrológíró Móricz Zsigmondról, Jánosi Zoltán a nemzethalált vizionáló modern költeményekről értekezik.

Az izgalmas témák és az előadók névsora rangos és érdekes konferenciát ígérnek.