Nemzeti emlékhellyé vált a Szigetvári Vár

A Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) ma, szeptember 5-én Nemzeti Emlékhellyé avatta a szigetvári várat. Ez számos, főként pénzügyi előnyt hoz majd a városnak, azon kívül, hogy népszerűsíti is a települést – mondta el Radnainé dr. Fogarasi Katalin főigazgató. Interjú.

small_Fogarasi_Katalin

DSC_5726 (Copy)

A Szigetvárt védő Zrínyi Miklós utolsó leheletéig harcolt a várért, a hazájáért, ezzel pedig nem csak bátorságát mutatta meg, hanem erkölcsi nagyságát is, ami példaként szolgálhat a mai ember számára. Így a város méltán érdemelte ki, hogy emlékhellyé avassák.

Mely Történelmi Emlékhely válhat Nemzeti Emlékhellyé?

A vonatkozó jogszabály precízen rendelkezik ennek határairól. Jelenleg 17 nemzeti emlékhely van országszerte, ezek alapvetően lefedik a magyar történelem valamennyi fontos szegmensét. A Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság célja az, hogy ez a szám ne emelkedjen. A beérkező kezdeményezéseket az NEKB tárgyalja, és pozitív döntése esetén javasolja az átminősítést az Országgyűlésnek. De mindez történhet a Parlament tagjának törvénymódosító indítványára is közvetlenül.

Ezt követően hirdetik ki a törvénymódosítást a Magyar Közlönyben, a hatályba lépés dátumától pedig nemzeti emlékhely az adott helyszín. Ezt követően az intézete a jogszabályok alapján gondoskodik az emlékhely egységes, sztélével történő megjelöléséről, amelynek átadása jelenti a nemzeti emlékhely felavatását.

Szigetvár Nemzeti Emlékhellyé nyilvánítását ki kezdeményezte és milyen okból?

Szigetvár esetében Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter nyújtotta be a kulturális örökség védelméről szóló törvényt módosító javaslatot (http://www.parlament.hu/irom40/10525/10525.pdf).

Milyen előnyökkel járhat ez a városnak? Gondolunk itt a források elosztására, a turizmusra, a fejlesztésekre.

Az emlékhelyek a költségvetés szerint több, mint 40-45 millió forintra pályázhatnak a jogszabályok alapján kötelezően elkészített használati terveik alapján. Az emlékhelyek számából kiszámolható, hogy ez évente 3-5 millió forinttámogatást jelenthet egy településnek. Ezen túlmenően az adott emlékhely képességeire, lelkesedésére és szakértelmére van bízva, hogy miként használja ki a címben rejlő lehetőségeket. A NÖRI azon fáradozik, hogy az emlékhelyek ismert branddé váljanak, egységes arculattal, közös fellépéssel, önálló – a Múzeumok Éjszakájához hasonló – tematikus nap, az Emlékhelyek Napja szervezésével, és mindezt elősegítendő: intenzív egymás közti kommunikációval rendelkezzenek.

A NÖRI számára ezen kívül kiemelten fontos a nemzeti és történelmi emlékhelyek népszerűsítése. Tevékenységünk számos része ehhez köthető, ennek fényében tervezzük meg kiadványainkat, szervezzük a különféle, emlékhelyekhez kapcsolódó programokat, amelyek közül a legnagyobb szabású a már említett országos Emlékhelyek Napja, amely több tízezer látogatót vonzott idén májusban.